Chesapeake Bay retriiveridTõlkeartikkel. Autor Pam Green (©1992), “Don’t Buy a Bouvier.”

Tahad võtta endale Chesapeake Bay retriiverit? Kindlasti oled juba teada saanud kui võrratud need koerad on. Kuid enne kui kutsika koju tood, siis peaksid kindlasti teadma, et…

… Chesapeake Bay retriiver ei sobi igaühele.

Palun ära võta Chessit endale …

1. Vaid tema välimuse pärast.

Chessi ei ole teine versioon pruunist labradorist. Need on iseloomult ja vajadustelt kaks väga erinevat tõugu. Chessi on labradorist lojaalsem, kaitsvam (ja häälekam), tundlikum, reserveeritum, tõsisem ning selle kõigega peab arvestama enne kutsika võtmist.

chesapeake bay retriiver

Chesside eesmärk oli päev läbi veelinde retriivida ja vajadusel saaki ning peremehe vara valvata. Tänapäeva Chessid ei erine väga oma esivanematest – endiselt on nad kõvad töörügajad, lojaalsed ning head alarmkoerad (kuid mitte valvurid).

2. Kui sa ei plaani hea koolitaja juurde minna.

Chessi koolituse absoluutne miinimum on, et koer oskab kutsumise peale alati juurde tulla, lamada, kohal püsida, rihmaga ja rihmata juures kõndida.

Chessi kutsikat on üsna kerge õpetada: ta on täis soovi meeldida, ta on intelligentne ja rahulik ning üsna pika keskendumisvõimega.  Kui Chessi on midagi selgeks saanud, siis on see tal alati meeles.

Kodus peaksid koerale olema kindlad reeglid ja neist tuleks alati kinni pidada. Näiteks, kas koer võib inimestele peale hüpata, kaevata lilli üles, diivanil lesida või laua ääres toitu lunida? – Millised reeglid te kehtestate ei olegi nii tähtis, oluline on, et teil on reeglid, muidu teeb koer kõike nagu tahab.

Korraliku kasvatusega ja sotsialiseeritud Chessiga on vaid rõõm koos elada. Chessist saab koolitada suurepärase koera jahiharrastusteks, kuulekuseks, agility rajale või jäljeajamisks.

3. Kui sa ei suuda ennast kehtestada ja olla juht.

Kui tead, et ei suuda koerale “ei” öelda. Kindlasti katsetab see koer piire ja pidevalt.

Hea juht on heatahtlik, õiglane ega kiusa; teistel karjaliikmetel aga ei ole kahtlustki, et juht ei oleks sobilik oma rolli. Juht ei kasuta kunagi vägivalda ega karista asjatult. Piisab, kui sa ei anna järele ja oled tasakaalukas ning kindel.

Chessit ei tohiks kunagi füüsiliselt ilma põhjuseta karistada. Tal on hea mälu ning ta ei austa sind hiljem enam juhina.

4. Kui tahad täiesti leebet musilooma.

Kodus on ta 100% oma pere musiloom, kes naudib tähelepanu ja hellitusi.

Chessi v õ i b käituda agressiivselt juhtudel kui mõni teine koer tõmbuks tagasi. Enamusel Chessidel on endiselt veres kalduvus “kaitsta” oma territooriumi ja peret (kurjalt haukudes). Ohuga vastamisi olles ta pigem võitleb kui põgeneb.

Ära võta Chessit, kui sa ei ole valmis ennastkehtestava koera jaoks, tunned piinlikust, kui koer inimeste peale haugub või kui sul on väiksemgi kahtlus, et sa ei saa pakkuda koerale piisavalt sotsialiseerimist, koolitust ja omapoolset juhendamist.

5. Kui sa ei ole valmis jagama oma kodu ja elu selle koeraga järgmised 10-14 aastat.

Kui sa ei naudi koera seltsi, ei taha teda tuppa elama või ei viitsi tegeleda igapäevaselt, siis vali mõni muu tõug.

Chessid on mõeldud koos oma perega eksisteerima, päevastpäeva ja külgkülje kõrval. Ta tahab olla seal, kus on tema pere(mees). Nii on ta kõige õnnelikum. Chessi saab kenasti hakkama, kui omanik peab päeval tööl käima, kuid kindlasti ei sobi ta üksi õue või aianurka ketti konutama.

6. Kui koer on sinu jaoks vaid koer.

Chessi kiindub sügavalt oma peresse ja elab vaid neile. Ta ei tea, et ta pole päriselt inimene.

Chessi väljendab nii rõõmu

Chessi väljendab rõõmu

Chessile meeldib olla pere lähedal, kindlasti samas ruumis, et teil “silm peal hoida”. Ta naudib kaisutamist, hellitamist ja totakat nunnutamist, kuid ei suru end peale.

Chessi saab kohe aru, mis tujus on ta lemmikinimene, ja peab end selle tunde põhjuseks, misiganes ja miks see tunne peremeest ka ei valdaks. Chessi suhe omanikuga on natuke nagu kahe täiskasvanu suhe, kuid mängulisem.

Chessid on kuulsad oma häälitsuste poolest (roo-roo-roo, kurr-kurr,  ja norsatused), mida saavad kuulma vaid tema lemmikinimesed.

Chessi on pigem rahulik sõber kui totakas kloun (kuid sedagi võib vahel ette tulla).

7. Kui armastad puhtust.

Chessid jumaldavad ujumist ja kõike veega seonduvat. Kui siia lisada veel natuke liiva ja mulda, siis on su kodu ja riided peale igat õueskäiku “kena” kihiga kaetud. Karvarullid nurkades ja autoistmetel on samuti lahutamatu osa Chessiomaniku elust.

Kooselu koeraga ei pea tähendama, et oled mustusearmastaja. Koera järelt koristamine ja sellega leppimine on üks oluline punkt, millega pead rahumeeli leppima. Karvu ja liiva saab olema tõesti kõiksugu kohtades.

8. Kui sa ei viitsi igapäevaselt koeraga tegeleda (füüsiline ja vaimne koormus).

Chessi vajab palju liikumist, et püsida terve ja tugevana.

Täiskasvanud Chessi peaks saama liikuda vähemalt paar kilomeetrit korraga (kiirelt jalutamine, jooksmine või ratta kõrval jooks) ja nii mõned korrad päevas. Kutsikale sobivad lühemad ja aeglasemad jalutuskäigud (max 30 min korraga).

Füüsilisest koormusest olulisem on ajutöö. Omanikul peaks olema iga päev vähemalt 15 minutit aega, et teha temaga jahitrenni, kuulekust, retriivimist või niisama mängu. Väsitamata Chessi otsib endale ise tegevust ja ei “mõtle” enam (st. hakkab asju hävitama).

20 minutit veest dummyde toomist on tema jaoks väsitavam kui tunnike rihmaotsas tänaval jalutada. Chessid on aktiivsed ja targad koerad, kes vajavad ülesandeid.

9. Kui arvad, et koer peab vabalt hulkuma (ei ole ok).

Olenemata sellest, kas elad maal või linnas, ei tohiks hulkumine olla normiks. Üldiselt on Chessid väga koduhoidvad aga kui sul pole majal aeda ümber, siis võib ta lõhnade peale minema joosta – ikkagi ju jahikoer.

Selle ennetamiseks on kaks peamist võimalust: 1.) koolitamine, 2.) piisav vaime ja füüsiline treening, et koeral ei tekiks tahtmist mujalt tegevust otsida.

10. Kui sul ei ole (palju) raha kvaliteetse toidu ja terviseprobleemide jaoks.

Chessi ei ole odav. Korralik aretustöö nõuab rohkelt kulutusi – terviseuuringud, näitused, koolitused ja veel palju olulist. Kasvataja kulutab juba pisikeste kutsikate sotsialiseerimisele ja arendamisele tohutult oma aega.

Eestis ei ole veel ühtegi Chessi pesakonda sündinud, seega pead kutsikat otsima kaugemalt. Paljudel kasvatajatel on pikad järjekorrad ning see tähendab, et pead kindlasti ootama. Kasvatajatel võib aeg-ajalt olla saadaval odavama hinnaga vanemaid kutsikaid või koeri.

Misiganes oli koera algne hind, siis arvesta, et ülalpidamiseks kulub samuti palju. Chessid on üsna suurt kasvu ja söövad palju. Suurematel koertel on ka suuremad vet.kliiniku arved.

Parim tervisekindlustus on osta kutsikas vanematelt, kellele on tehtud ametlikud terviseuuringud (ja nende vanematel oleksid need samuti tehtud). Jah, see tähendab, et kutsika ostuhind tuleb kallim.

Kõik koerad, olenemata hinnast ja kas nad on tõuloomad või mitte, vajavad head ülalpidamist ja ninaesist ning vajadusel loomakliiniku külastust.

11. Tahad kõva valvurit.

Chessi ei ole pooltki nii võimekas kui spetsiaalselt valvamiseks aretatud tõud. Mõnikord nimetatakse teda “retriiverite rotweileriks”, kuid ta siiski ei ole seda.

Chessist on palju abi alarmkoerana. Ta annab häälekalt teada igast liikumisest (võib muutuda tüütuks).

12. Kui sa ei ole valmis hoolitsema koera eest kogu tema elu.

Ükski koer ei vääri, et ta jäetakse maha kuna nt. omanik kolib ära või koer ei ole enam nunnu või koer ei kasvanud näitusevõitjaks või omanikul jäi puudu juhivõimetest ning koer kasvas ülepea. Suurtkasvu ja rikutud iseloomuga koertel on üliväike võimalus leida uus kodu… Kui teil tekivad koolitusraskused, siis palun otsige koheselt kogenud koolitajalt abi.

Mõtle ka, mis saab sinu koerast, kui sinuga peaks midagi juhtuma. Chessi eluiga on 10-15 aastat.

13. Kokkuvõte.

Kui kõik need eelnevad punktid sind ära ei hirmutanud, siis hakka aga endale head kasvatajat otsima.

Chessid on tõesti suurepärased koerad 🙂 !

Kutsikat otsides:

Hea kasvataja prioriteetideks peaksid olema hea iseloom, koolitatavus ja terved, tõupärase välimusega koerad.

Selline kasvataja valib hoolikalt kutsikaomanikke ja oskab vastata teie kõigile küsimustele. Ta on abiks kogu kutsika edasise elu jooksul ja on alati valmis koera tagasi võtma kui peaksite temast mingil põhjusel loobuma.

Alternatiiv Chessile oleks adopteerida mõni suurem koer varjupaigast või võtta mõni teine retriiveritõugu koer.

[related-posts]


Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2017/01/06