Autor: Piret Kannike, koertekoolitaja, Lemmik.ee

Harmoonilise koostöö saavutamiseks otsustatakse üha tihemini läbida oma uue neljajalgse pereliikmega kutsikakool. Aina sagedamini tekib aga küsimus, et kuhu kooli minna ja missugune kool on hea?

Kõige esmane kutsika varases nooruses on sotsialiseerimine (selle all ei pea silmas kindlasti vaid mängu teiste koertega, vaid õiget käitumist välisärritajaga) ja loomulikult kasvatus.

Kutsika koolitus ei ole kasvatus. Kui kutsikas oskab istuda ja lamada, ei garanteeri see, et kutsikas käitub kodus hästi (ei haugu liialt, hüppa ülesse, nõua pidevat tähelepanu, hammusta, lõhu asju, tiri rihmast jne.).

Varakult hästi kasvatatud koera on oluliselt kergem koolitada.

Alljärgnevalt leiad rida soovitusi, mida tuleks panna tähele kutsikakooli valides.

Kuigi tihti saab kutsikakooli valikus otsustavaks selle asukoht, siis kindlasti ainuüksi selle põhjal valida ei tasuks. Üks osa koole on spetsialiseerunud ainult kutsikate koolitamisele ning kannavad vastavat nime kutsikakool. Teine osa koole, mis tegelevad spetsiifiliste võistlusaladega ning selle kõrvalt tegelevad ka kutsikakooliga, kannavad nime koertekool. Koertekoolis on tihti kindla suunitlusega õpe vastavat spordiala silmas pidades, samas kui kutsikakoolis keskendutakse kodusele kasvatusele ja probleemse käitumise ennetamisele. Heas kutsikakoolis tagatakse kutsikale ja tema omanikule ideaalne koostöö mistahes teise ala harrastamiseks pärast kutsikakooli.

Enne kutsikakooli valikut:

Mõtle järgi, millised tulevikueesmärgid sul antud kutsikaga on (kas temast peaks saama spordi-, näituse-, jahi-, aretus-, päästekoer vms või lihtsalt pere lemmik).

Küsi arvamusi teistelt koera omanikelt, kes on juba kutsikakooli läbinud.

Külasta eelnevalt erinevate kutsikakoolide tunde (kui sa ei ole tundi pealtvaatama oodatud, siis see on juba märk, et sinna kooli ei tasuks minna).

Uuri koolitaja taset ja pädevust (foorumitest ja koerakasvataja käest).

Hea kutsikakooli tunnusteks on:

1. Loogiliselt liigendatud koolitusprogramm, mis on ülevaatlikult kättesaadav enne koolituste algust.

2. Tunnustatud meetodi/te põhine koolitus (valitud lähenemine on kutsika vanust arvestav, loomasõbralik ja motiveeriv).

Soovitav on valida kool, kus kasutatakse kutsika puhul sõbralikku ja positiivset koolitust. Vältige selliseid kohti, kus kasutatakse poovaid kette või jõudu või kus valitseb koera alandav ja kaootiline atmosfäär.

3. Turvaline koolituskoht. Kutsikakoolis käivad väga noored ja kõigele veel väga vastuvõtlikud koerad, seetõttu on oluline koolituskoha turvalisus.

Soovitav koolituskoht noore koera jaoks oleks siseruum. Kindlasti pööra tähelepanu ruumi puhtusele, sest siseruumis võib palju haigusi levida kui koolis ei ole pööratud sellele erilist tähelepanu. Heas koolis osatakse sulle kohe vastata, milliseid aineid desinfitseerimiseks kasutatakse ning kuidas on tagatud sinu kutsika turvalisus.

4. Atesteeritud koolitajad ja juhendajad. Iga koerapidaja ei ole koolitaja ja, ka oma koeraga kõrgeid kohti saavutanud isik ei pruugi osata juhendada kogemuse puudumisel kutsikakooli.

Soovitav on, et koolitaja on oma ala professionaal ja omab väljaõpet ning pikaajalist kogemust just kutsikatega. Koera edasine elu sõltub palju kutsikaeas kogetust ja selle suureks osaks on ka kutsika kasvatus. Selles kõiges on suur roll just koolitajal, kes oskab oma kogemusele tuginedes leida olulistes küsimustes sinu kutsikale sobiva lahenduse.

5. Tunnist antakse kaasa ka õppematerjal ja koolitaja vastab kõikidele aktuaalsetele küsimustele või suunab õige inimese juurde.

Soovitavalt oskab kutsikakooli juhendaja, vastavalt saadud infole ning spetsiifilisele koerale, anda vastused sotsialiseerimise-, sellega seonduvate käitumismallide ning lihtsama probleemkäitumise (näksimine, tuppa pissimine, peale hüppamine jms) ennetamise või kontrolli alla saamise osas.

Märgid, mis viitavad kutsikakooli halvale tasemele:

  • kui puudub avalik info kooli ja koolitaja kohta;
  • kui grupis on segamini täiskasvanud koerad ja kutsikad (kutsikad peaksid olema enamvähem ühevanused);
  • kui koolituses kasutatakse negatiivset lähenemist (poovad rihmad, kutsikale valu tekitamine, ärritunud olekus treenimine jne.);
  • kutsikatel lastakse koolituse ajal piiramatult mängida omavahel ja jalutusrihma otsas suhelda teiste koertega.

Kutsika kasvatus on pikk ja sõbralik protsess. Kui sulle lubatakse koolitusel kiireid lahendusi, siis tuleb alati eelnevalt hästi uurida, kuidas neid saavutatakse ning milline on valitud lähenemise pikaajaline- või võimalik kõrvalmõju.

[related-posts]


Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2011/10/31