Autor: loomaarst Marti Lasn

JooksuaegKõik me oleme kokku puutunud keeled ripakil ringi sörkivate koerakarjade või ööpimeduses võikalt kostuvate kassikontserditega. Loomarahva sellise käitumise põhjuseks on Emakese Looduse ürgne kutse ehk maakeeli jooksuaeg.

Nii väga, kui me ka ei sooviks olla kõige elava valitsejaks, peame ikkagi leppima aia taga erilist visadust näitavate koerahordide, päevade kaupa ei-tea-kus viibivate õuevalvurite või eriliselt miilustavate ja kräunuvate kassipreilidega. Kuid kas ikka peame? Sellele küsimusele tuleb igapäevatöös tihti vastust anda. Tänapäeval on võimalus pakkuda jooksuajaga kaasnevatele probleemidele rida lahendusi:

1. Mitte midagi ette võtta

See tähendab seda, et inna ajad emastel ja jooksuajad isastel on regulaarsed ja lemmikloomi tuleb sel perioodil hoida kindlalt luku taga. Vajadusel võib kasutada spetsiaalselt emastele mõeldud jooksuaja pükse. Sellise lahenduse puhul tuleb muidugi leppida isaste hordidega ja riskiga, et siiski võib juhtuda see, mida nähes püüame laste silmi katta.

2. Võib kasutada spetsiaalseid hormoonpreparaate

Neid süstitakse koerale-kassile kindlas innafaasis. Süstimisi korratakse iga 5-6 kuu tagant. Väga tähtis on alustada süstimisi just õiges innafaasis. Vastasel korral tekivad lemmiklooma suguorganites talitlushäired, mis viivad raskekujulise haiguseni – mädaemakani. Lisaks sellele ohule on veel terve rida haigusi, mille korral sääraste hormoonpreparaatide kasutamine on keelatud.

Emastele kassidele on olemas spetsiaalsed tabletid, mida antakse inna vältimiseks üks kord nädalas ja tekkinud jooksuaja katkestamiseks üks tablett päevas 4-6 päeva.

Süstitavaid hormoonpreparaate võib kasutada ka isastele järelkasvu andva tuhu maha surumiseks. Toime kestvuseks on 1-2 kuud.

3. Kirurgiline vahelesekkumine

See tähendab seda, et emasloom jääb ilma munasarjadest ja emakast. Kui olete soetanud emase looma ja olete veendunud, et järglaskonda temalt ei soovi, siis soovitan mainitud meetodit. Loomakliinikutes kasutusel olevate kaasaegsete narkoosivahendite ja operatsiooniaegse jälgimisaparatuuri olemasolu viib sellise kirurgilise menetluse riski miinimumini.

Soovitatav oleks steriliseerimislõikus ette võtta juba enne esimest jooksuaega ehk 5-6 elukuul. Sellises vanuses sooritatud lõikus vähendab oluliselt piimanäärmekasvajate ohtu vanemas eas.

Suguinstinkt oli, on ja jääb. Kas ja millist lahendust valida sõltub teist.

[related-posts]


Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2015/11/26